Succé igen...Fantastisk stoklass på premieringen! 5 ston fick 1 premie!!!   

Domarna var mycket imponerade av den  höga klassen på hästarna överlag men speciellt stona fick mycket höga bedömningar. 

Vi har nu ett fantastiskt bra avelsmaterial. Får vi nu bara ytterligare några hingstar godkända blir det spännande att se resultatet. 

                                                          Vår duktiga fotograf Annika Nicklasson Adolfsson har tagit fina bilder på premieringen som du hittar nedan.

 

 

Resultat av 2006 års premiering.

Poängindelningen är 6,0 - 6,9  3 premie, 7,0- 7,9  2 premie, 8,0 - högre  1 premie.

Om ston får 2 premie betyder det även att hon vid avklarat rid/körprov kan ster förklaras.

Ston som får 1 premie kan få utmärkelsen modell.

Då måste alla delpoäng överstiga 8,0, godkänt rid/körprov genomföras och två avkommor födas under tre år.

Hingstar som får 7,5 och högre är kvalificerade att åka till Tyskland för att genomföra hingstarnas 50-dagars test.

Korsningar tilldelas inte premie utan kan få pris med samma poängindelning.

                   

Grupp I föl födda 2006:

                         nr 1. Theo hingst e. Melle HB1 FPZV u. Xena Lientje stb FPZV e.Adel HB1 FPZV

                         uppfödare/ägare: Hm desktop Nässjö. Till salu     poäng: 7,0         2 premie

 

                           

                            nr 3. Samba  sto e. Melle HB1 FPZV  u. Ledscha (stamb.fullblodsarab)

                            uppfödare/ägare: Jill Ekdahl, Pamparp               poäng 7,2    2 pris

 

                     

                      nr 4. Teodine hingst  e. Puschkin HB1 FPZV u. Verena stb ster model FPZV e. Rocky H HB1 FPZ

                      uppfödare: Sylvia Schädlich Tyskland. Ägare: Stefan Östberg, Stora Skedvi        poäng  7,6            2 premie    BÄSTA FÖL!

                                     

 

                                       nr 5.  Chantilly sto e. Melle HB1 FPZV u. El Witesse (stamb. fullblodsarab)

                                      uppfödare/ägare:   Malin Jansson, Lekeryd                Poäng 7,0         2 pris

                                      

 

 

                                                 nr 6. Tokajer af Svärtan, hingst  e. Melle HB1 FPZV   u. Uke fan der Byl, stb FPZV  e. Jakob 302 Hb1 FPS

                                                uppfödare/ägare: Ewa Karlsson, Hjo                  poäng 7,3         2 premie

  

Grupp II unghästar födda 2004:

 

                                                 nr 7. Nike sto  e. Sjerk HB1 FPZV  u. Ouckje stb FPZV  e. Jochem 259 HB1 FPS

                                                             uppfödare: Gralf Meentzen, Tyskland. ägare : Kristina Torrestad, Mellerud.   poäng 7,2  2 premie

 

                               

                                nr 8. Mr Darcy hingst  e.Melle HB1 FPZV  u. Kim stb FPS  e. Mark 232 HB1  FPS

                                uppfödare/ägare:  fam. Klangestam, Gnesta.                              poäng 7,5         2 premie      BÄSTA UNGHÄST!

 

 

Grupp III  Valacker:

 

                                     nr.9  Zorba f. 1999   e. Remmelt 323 Hb1 FPS  u. Neline stb FPS  e. Doede R Rb ster FPS.

                                    uppfödare: Ann-Margret Johansson, Hjälmestad.   ägare: Maria Johansson, Falköping.           poäng 7,7     2 premie

 

                                           nr.10  Jonkheer H   f. 1995   e.Jurjen 303 HB1 FPS  u. Wendie H stb FPS  e. Jakob 302 HB1 FPS

                            uppfödare: A and C Herder, Holland  ägare: Barbro Berger, Stjärnhov.         Poäng  8,0     1 premie   BÄSTA VALACK!

 

 

 

 

 

Grupp IV  Ston 3 år och äldre:

 

                               nr 11. Gjetsje L.  f 2002   e. Jelte 365 HB1 FPS  u. Okje stb FPS  e. Oege 267 pref HB1  FPS

                                      uppfödare: G.Landheer, Holland.  Ägare: Fatima Richardson Emanuelsson, Växsjö.    poäng 7,5     2 premie

                nr 12.  Elisabeth fan it sylroedepaed   f 2001 stb FPS.  e. Heinse 354 HB1 FPS  u. Sanne stb FPS  e. Tjimme 275 HB1 FPS

                uppfödare: H. Brak - Nijdam, Holland. ägare: Anneli Sundsvik, Täby.                poäng 8,0        1 premie

 

 

                             nr 13.  Donna L  f 2001, stb FPZV   e. Jurjen 303 HB1 FPS  u. Jantyne-Baukje stb FPS  e. Aiso 279 HB1 FPS.

                  uppfödare: Lisen Larsson-Andersson.  ägare: Frank Aspegren, Rågsjö                     poäng  8,1         1 premie    BEST IN SHOW!

 

                                   

                                                     nr 14. Arwen  f  2003 e. Melle HB1 FPZV  u. Kim stb FPS  e. Mark 232 HB1 FPS

                   uppfödare/ägare fam. Klangestam, Gnesta                        poäng 8,1           1 premie  RESERV BIS

 

 

nr15.  Maloee vom Amazonenhof   f 1996  stb FPS   e. Leffert 305 pref HB1 FPS  u. Marjolein van de Kapelle stb ster FPS  e. Wypke 277 HB1 FPS

uppfödare: B.Grünky, Tyskland   ägare: Mia Lehto, Järbo                                                             poäng  8,0             1 premie

 

 

                    nr 17.  Agatha T  f  2000, stb FPS   e. Gradus 356 HB1 FPS   u. Maike fan de Greidpleats stb ster FPS  e. Melle 311 HB1 FPS

                    uppfödare: R.Terwisscha v. Scheltinga, Holland.      ägare: Camilla Gyllberg, Hessered             poäng   7,2         2 premie

 

 

                                     nr 19.  Klaartje de V   f  2003.   e. Fetse 349 HB1 FPS  u. Marye stb FPS  e. Mark 232 pref HB1 FPS.

                                    uppfödare: J de Vries Hoendiep, Holland    ägare: Mari Saksi, Alingsås                poäng 7,4          2 premie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                nr 20. Fardau V.K  f  2001    e. Fetse 349 Hb1 FPS   u. Marjanke van´t Heech  stb FPS   e. Olof 315 HB1 FPS

                                  uppfödare: Y&J Bouwhuis, Holland   ägare: Hm Desktop, Nässjö       poäng  8,0                 1 premie

 

 

Grupp V  unghingstar:

 

                                        nr 21. Dytmer fan Penjum  f 2001   e. Olof 315 HB1 FPS  u. Teuntsje van Penjum stb FPS  e. Jochem 259 HB1 FPS

                                        uppfödare: L.M.E Tilstra, Holland.  ägare: Minna Arnberg, Gagnef                      poäng 7,2    2 premie

 

 

                           nr 22.  Fraco Gejlbjerg ster  f 2001   e. Nanning 374 HB1 FPS    u. Jitsche stb ster FPS   e. Naen 264 HB1 FPS

                           uppfödare: G. Dethlefsen, Danmark  ägare: Anita Johnsen, Trondheim     poäng  7,2       2 premie    BÄSTA HINGST!

 

 

                              

                               nr 23.  Yk R   ster. f 1999  e. Teake HB1 FPZV  u. Aikje R stb ster FPZV  e. Melle 311 HB1 FPS

                               uppfödare: H.Rolofs, Tyskland     ägare: Stefan Östberg, Stora Skedvi.           poäng  7,0              2 premie

 

 

 

                                            nr 24. Kris W  f 2003    e. Feitse 293 HB1 FPS   u. Oberta stb FPS  e. Brandus 345 HB1 FPS

                                            uppfödare: K. Postmus, Holland       ägare: Boel Johansson, Broby      poäng  6,6               3 premie

 

Grupp VI stambokshingstar över 15 år:

 

 

                          nr 25  Melle  f 1987   e. Jochem 259 HB1 FPS  u. Geesje stb model pref prest.m FPS  e. Freark 218 HB 1 FPS

                               uppfödare: W.Jorritsma, Holland   ägare:  Ulla Haygood, Aneby                                                          1 premie